Slottet
Slottet består av entréplan, mellanplan, övre plan och därtill källare under delar av byggnaden. Fördelat över ca 1000 kvm. Entré till en första hall med en fantastisk trappa som varsamt restaurerats precis som övriga delar av slottet. Därefter nås en foajé med två gästtoaletter i direkt anslutning. Det finns ytterligare två toaletter, varav en tillgänglighetsanpassad. Ett fullt utrustat och godkänt kök av högsta moderna klass har skapats. I övrigt har fokus på entréplan varit att ta fram och bevara originaldetaljer och den historiska känslan. Vi finner en reception och flera olika salonger och matsalar som alla förenas i originalgolv, kakelugnar (ej fungerande), stuckaturer och takmålningar, bevarade ståtliga dörrar och fönster. Allt är genomgånget med nytt värmesystem, el, vvs etc. Finishen och känslan är outstanding!
En trappa upp finner vi 13 hotellrum, samtliga med helkaklade wc/dusch. Ett av rummen är större, har en kakelugn (ej fungerande) och är beläget i en oval utbyggnad vilket ger extra karaktär. Utsikten över sjön från detta och många av de andra rummen är bedårande. Ett av hotellrummen består av två gästrum och ett rymmer bara en enkelsäng. I övrigt är rummen relativt lika och rymmer alla en dubbelsäng. Allt är nytt; väggar, tak, el, vvs etc. Utrymningsvägar via nya spiraltrappor på utsidan av slottet.
Ytterligare en trappa upp finner vi 3 iordningställda hotellrum, varav ett har samma karaktär som det större rummet på våningen under; en riktig svit! Den södra delen, som nås via separat trappa, är ännu inte renoverad. Tanken var här att skapa kontor och personalutrymmen. Via trappor nås de två tornen som idag är råvindar.
Även källaren, som finns under ca en tredjedel av byggnaden, är totalt genomgången och renoverad. Här finner vi pannrum, personalrum toalett och förberett för två duschar, samt fyra ändamålsenliga förråd. En liten varuhiss är installerad för att enkelt ta upp varor till köket. Källaren är även tillgänglig från utsidan.
Karls flygel
Flygelbyggnad som tillsammans med Lovisas flygel flankerar slottet och skapar en härlig slottsmiljö. Grund av natursten, stomme av tegel och fönster i 2-glas. Nylagt tak i bandtäkt plåt. På ca 160 kvm finner vi åtta hotellrum med dusch och toalett. Interiört renoverades byggnaden senast 1984 och är nu i behov av renovering. Mekanisk ventilation.
Lovisas flygel
Flygelbyggnad som tillsammans med Karls flygel flankerar slottet och skapar en härlig slottsmiljö. Grund av natursten, stomme av tegel och fönster i 2-glas. Nylagt tak i bandtäkt plåt. På ca 160 kvm finner vi åtta hotellrum med dusch och toalett. Interiört renoverades byggnaden senast 1984 och är nu i behov av renovering. Mekanisk ventilation. Mindre källarutrymme.
Kejsarflygeln
Souterrängbyggnad med magiskt utsikt över sjön. Uppförd i tegel, fönster i 2-glas och med tak av eternit och skiffer. Totalt 375 kvm. Byggnaden har genomgått en stor renovering där ett omfattande dräneringsarbete är genomfört. Dessutom har hela souterrängplan fått nygjuten grund, ny el, vvs, ventilation etc. Denna del fungerar utmärkt som kafé, galleri eller konferens. På nästa våning finner vi ett 14 meter långt konferensrum med fönster ut mot sjön. Därtill ytterligare ett mindre konferensrum/kontor, ett större förråd och en toalett. En trappa upp återfinns tre hotellrum med dusch/toalett. De två övre planen renoverades på 80-talet och är nu i behov av uppfräschning/renovering.
Jaktpaviljongen
Totalrenoverad 24 meter lång byggnad om totalt ca 260 kvm, numera i nyskick. På entréplan finner vi stor matsal, restaurangkök, två gästtoaletter samt tre hotellrum med tillhörande dusch och toalett. Övre plan rymmer totalt sju hotellrum med tillhörande dusch och toalett. Mycket fin byggnad både funktionellt och estetiskt. Brandlarm, ventilation, värmesystem etc.
Boningshuset
Även kallad Torpet, beläget på en höjd med utsikt över Snogeholmsjön. Avskilt och privat läge. Trästomme med tegel- och plåttak. Kopplade- samt isolerglasfönster. Ca 90 kvm. Mindre förrådsbyggnad om ca 15 kvm. Kök med stenskiva och gasspis, allrum i öppen planlösning med köket och matplatsen, sovrum med härligt ljusinsläpp och badrum. Relativt enkel standard.
